!--Tradedoubler site verification 3053965 --> Publisher Website!

Słowo na sobotę- rozmowa o pracę

Witajcie! Dzisiejszy temat : jak przetrwać rozmowę o pracę i zakończyć ją sukcesem.

Po 1. Ubranie
Kolory stonowane, ubrania najlepiej gładkie, bez jaskrawych wzorów i np. Bez bluzki z żabą która wystawia język :P Najlepiej widziany jest damski garnitur albo garsonka i spódnica i to bez względu czy zamierzasz być sprzątaczką czy pracować jako dyrektor. Jeżeli nie masz takich ubrań lub nie chcesz się tak ubrać dobrym wyjściem będą długie spodnie, gładka bluzka lub koszulka z zakrytymi ramionami i baleriny albo szpilki.

2. Fryzura
Według Dress Code włosy powinny być w ładzie, czyli spięte lub zaczesane do tyłu (odgarnięte za ucho). Nie powinno nic fruwać ani odstawać.

3. Sposób siedzenia
Ręce powinny być pod stołem ponieważ na stole będziesz chciała łączyć dłonie ze sobą a to będzie oznaczało według mowy ciała że się denerwujesz lub chcesz coś ukryć. Tak samo nie wolno poprawiać sobie fryzury, dotykać twarzy ani bawić się włosami. Nogi powinny być złączone ze sobą lub po prostu "noga na nogę"

4. Odpowiedzi na pytania
Czy będziesz odpowiadała na ten wyuczony i wręcz przejedzony zestaw pytań (Pani najmocenijsza i najsłabsza strona) czy po prostu rekruter zada własne pytania, pamiętaj! Nie jąkaj się, nie łap nerwowo powietrza! Bądź naturalna. Sprawdziłam to nie raz na własnej skórze, kiedyś dostałam pytanie czy 6 zł na rękę to dużo czy mało (to były czasy gdzie większość tyle zarabiała), odpowiedziałam wprost "stanowczo za mało ale rozumiem, że na początek musi tak być" no i dostałam tą pracę :) Szczerość to cecha ludzi odważnych :)

5. Czy to na przywitanie czy też na pożegnanie - uścisk dłoni. I tu ważne jest aby ten uścisk był stanowczy i silny, dlaczego? Słaby uścisk świadczy o strachu i niepewności a rekruter chce być Ciebie pewny bo odpowiada za swój wybór, więc aby Cię zatrudnił Ty sama musisz być pewna, że chcesz tu pracować. Na zakończenie dodam kilka słów o strefie komfortu: Pamiętajcie, czasem praca wydaje się naprawdę ponad nasze możliwości ale nie rezygnujcie, warto uczyć się nowych rzeczy i zdobywać nowe kwalifikacje.

6. Typowe pytania, które zada Ci rekruter, dlatego dzień przed rozmową odpowiedz sobie na nie

  • Dlaczego chcesz u nas pracować? - tutaj nie jestem w stanie podać Ci konkretnej odpowiedzi, sam musisz to wiedzieć ;) Możesz powolać się na np. pozytywną opinię otoczenia
  • Co wiesz o naszej firmie? - dlatego warto odwiedzić www potencjalnego pracodawcy przed rozmową, powiedzieć parę zdań z sekcji "o nas", pracodawca będzie wiedział, że przygotowałaś się do rozmowy i nie jesteś tu przypadkiem
  • Dlaczego wybrałeś naszą firmę? ad.1
  • Co zwróciło Twoją szczególną uwagę w ofercie? To już wiesz Ty - lokalizacja,godziny pracy, zarobki, benefity, zawsze marzyłaś o danym stanowisku?
  • Czego oczekujesz od nowej pracy? krótko, zwięźle i na temat, nie wysuwaj dalekoidących utopijnych wizji pracy 
  • Gdzie widzisz się za 5 lat?  to wd mnie jedno z cięższych pytań. Bo jeśli widzisz się jako kierownik i o tym wspomnisz, możesz wyjść albo na fajną ambitną osobę, albo na kogoś, kto dane stanowisko traktuje jako przejściowe, mało ambitne i możesz być podejrzewany o brak zaangażowania. Równie dobrze pracodawca może być super zadowolony z aktualnego kierownika i szuka kogoś na stałe właśnie na to miejsce na które rekrutuje. Sam musisz zdecydować jaka odp będzie najlepsza.
  • Jaka jest Twoja wymarzona praca? - wydaje mi się, że jeśli marzysz o karierze pisarki, a ubiegasz się o posadę w urzędzie, to niekoniecznie musisz o tym wspominać :) Możesz ewentualnie na pytanie jakie są Twoje zainteresowania odpowiedzieć - hobbystycznie piszę książki
  • Proszę opowiedz coś o sobie - wiele kobiet popełnia tutaj błąd i zaczyna mówić o swoim życiu prywatnym typu status związku, dzieci. Pamiętaj, że pracodawca nie ma prawa zadawać Ci takich pytań. Jeśli nie masz z tym problemu - ok. Pamiętaj jednak, że my kobiety zawsze mamy trochę bardziej przechlapane na rynku pracy - młoda bez dzieci? Zapewne zaciąży i pójdzie na 9 mies L4 i rok macierzyńskiego. Ma dzieci? pewnie nie będzie mogła brać nadgodzin, bo przedszkole/szkoła i będzie chodzić na opiekę, bo będą chorować. Ma dorosłe dzieci? W sumie może zatrudnijmy młodszą... I proszę, po 6 latach w banku nikt mi nie wmówi, że tak nie jest...
Pamietajcie, że na rozmowie może paść wiele nieschematycznych i nieprzewidywalnych pytań - ja do dziś nie zapomnę jak na jednej rozmowie zostałam zapytana o 5 zastosowań długopisu- innych niż pisanie. Wybrnęłam z tego o dziwo, na spontanie, a super a pracę dostałam. Po prostu nie warto się stresować. Uważam, że najważniejsze właśnie to umieć sobie radzić ze stresem, a będzie dobrze.

  • no i ostatnie moje ulubione pytanie.... ILE CHCIAŁABY PANI ZARABIAĆ

Dobra odp to taka, do której wcześniej się przygotujemy. A więc dowiemy się, jakie są średnie zarobki na naszym stanowisku, poznamy możliwości rynku, branży, w której chcemy pracować (z pomocą przychodzą raporty płacowe. Warto podawać konkretne liczby. Określmy stawkę wyjściową, czyli jakie zarobki to dla nas „absolutne minimum” (i warto to podkreślić). Możemy też podać przedział finansowy, ale taki, który nie będzie bardzo szeroki.

Zła odp „Ojej, ale to trudne pytanie”. „A ile Państwo mają do zaproponowania?”, „Teraz zarabiam (tu pada konkretna liczba) i chciałbym trochę więcej”, „Nie chcę zarabiać mniej niż teraz, a teraz mam (tu znów liczba)”. Zarówno zbytnia wylewność, jak i wykręcanie się od odpowiedzi nie są mile widziane. Niezbyt profesjonalnym jest też mówienie o akrualnie zarabianej kwocie.

** a jeśli padnie już od Ciebie dana kwota, a rekruter spyta:  Czy kwota podlega negocjacji??

Dobra odpowiedź: szczerze uzasadnić swoją decyzję. Jeśli faktycznie nie możemy zejść poniżej naszych oczekiwań, powiedzmy o tym otwarcie. Warto jeszcze przed udziałem w rekrutacji, uwzględnić scenariusz, w którym nie dostajemy tyle, ile będziemy chcieli. Co jest dla nas najważniejsze? Czy możemy sobie pozwolić na niższe wynagrodzenie? A może zrekompensują nam je ciekawe benefity? Dlaczego powinniśmy zarabiać więcej? Na tego typu pytania dobrze jest odpowiedzieć sobie, zanim podejmiemy rozmowę, a także przygotować argumenty, po które sięgniemy, gdy padnie pytanie o ewentualne negocjacje.

To chyba wszystko co przyszło mi na myśl ;-)
Powodzenia na rozmowach dla Wszystkich szukających
Dzięki za maile w których piszecie, że temat o CV był pomocny


memikjpg

zapraszam na grupę ---->> https://www.facebook.com/groups/200270307327535/
_
___________________________________________________________________________________