!--Tradedoubler site verification 3053965 --> Publisher Website!

Słowo na Sobotę - piszemy CV

Przychodzi taki czas w życiu większości z nas, że postanawiamy rozpocząć swoją karierę zawodową/zmienić pracę/skończyć z życiem kury domowej (do czego gorąco zachęcam, gdyż nawet wyjście do dorosłych ludzi i pozostawienie dzieci w przedszkolu w ramach socjalizacji ma same plusy). Zawsze polecam mieć choć parę swoich złotych i czy to zasilać budżet domowy czy mieć na swoje wydatki, bo np. mąż zarabia super. Ale po co prosić się o 100 zł na jakieś kosmetyki?

Żeby taką pracę rozpocząć warto mieć ciekawe CV, więc postaram się Wam przedstawić parę punktów, które wd mnie przyczyniają się do tego, że to właśnie Twoje zostanie wyłowione wśród dziesiątek.

Lecimy ;)

1.       Zdjęcie – jest to coś, co najczęściej zostaje pominięte w CV. A znam wiele pracodawców, którzy już z miejsca odrzucają te CVki bez foto. Dlatego warto wykonać jakieś „twarzowe” zdjęcie– nie musi to być od razu takie od fotografa - lewy półprofil jak do dowodu, odsłonięte ucho i pstryk. Nie. Wystarczy stanąć na jasnym tle np ściany i założyć elegancką bluzkę lub koszulę. Postaraj się nie przesadzić z makijażem, fryzurą czy edycją zdjęcia w programach. Najlepiej wyglądaj tak, jak na codzień, żebyś w momencie wejścia na rozmowę wyglądała podobnie. Jeśli np nosisz okulary na stałe, to nie ściągaj ich do zdjęcia. 

2.       Pamiętaj, żeby NIE KŁAMAĆ w CV. To zawsze wyjdzie w praktyce. Wpiszesz, że znasz podstawy francuskiego a kojarzysz tylko parę gotowych zdań? A co jeśli przyszły szef ma np. żonę Francuzkę? Wtopa murowana

3.       Krótko, zwięźle i na temat. Nie piszesz w CV „Jestem absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i od 2 lat pracuję w dziale marketingu w firmie X (branża IT). Jestem odpowiedzialny m.in. za negocjacje warunków współpracy i podpisanie umowy z PZU. Na stanowisku przedstawiciela handlowego w Państwa firmie chciałbym wykorzystać moje umiejętności w pozyskiwaniu i utrzymaniu klientów.” Wystarczy, że swoje CV podzielisz na segmenty takie jak: Dane Personalne, Wykształcenie, Doświadczenie zawodowe, ewentualnie hobby. Szczegółowy zakres obowiązków pomiń, wystarczy tylko stanowisko – i tak zostaniesz wypytany o zakres obowiązków itd.

4. Dopasuj treść CV do oferty pracy. W pierwszej kolejności opisz te stanowiska i umiejętności które są związane z wymaganiami w ogłoszeniu i mogą być interesujące dla przyszłego pracodawcy. W ten sposób pokażesz również, że nie wysyłasz masowo identycznych CV do wielu potencjalnych pracodawców. Pamiętaj, że pozmieniać kolejność to chwila roboty, a może okazać się kluczowa.

5. Zawsze pisz w treści maila coś więcej niż "Witam w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie na stronie XYZ zgłaszam swoją kandydaturę i załączam CV". Nieeee, to same flaki z olejem! Napisz parę zdań dlaczego to Twoje CV mają wybrać, dlaczego to Ty jesteś idealna na to właśnie stanowisko. Jeśli np pracowałaś już w banku i przechodzisz do konkurencji napisz już w tytule maila: Chętna do pracy z doświadczeniem w banku, a zobaczysz, że przyniesie to fajny efekt :)

I to by było na tyle jeśli chodzi o CV. 

Na necie jest dostępnych wiele darmowych kreatorów, pamiętaj, żeby nie przesadzić z kolorami i gadżetami. CV ma być przejrzyste, ale zwracać uwagę.
Pamiętaj, że….

W czasie rekrutacji pracodawcy otrzymują nawet 200 życiorysów. 

Na przejrzenie jednego dokumentu poświęcają średnio… 6 sekund. 

Dlatego przy tworzeniu CV nie ma miejsca na błąd. 

Twój dokument musi być perfekcyjny

download 1jpg

A jeśli już zostaniesz zaproszony na rozmowę…. Warto byś wypadła na niej jak najlepiej… Dlatego za tydzień w Słowie na Sobotę – jak przeżyć rozmowę o pracę i nie dać się zagiąć rekruterom 

Miłej soboty ;)

_____________________________________________________________________________________